Czym jest układ pokarmowy i jak funkcjonuje?

Czym jest układ pokarmowy?

Układ pokarmowy jest grupą współdziałających ze sobą narządów. Jego zadaniem jest dostarczać do organizmu wszystkich składników potrzebnych do budowy i odnowy tkanek oraz substancji energetycznych i wody – koniecznych do utrzymania procesów życiowych.

Układ pokarmowy człowieka składa się z:
jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, odbytu.

W procesie trawienia udział biorą również gruczoły pokarmowe:
– ślinianki
– wątroba
– trzustka

   Sprawdź naturalne produkty dla układu pokarmowego od Nature’s Sunshine!

Jak funkcjonuje układ pokarmowy?

Jama ustna to usta, język, zęby. Zęby służą rozdrabnianiu pokarmu. W procesie tym udział biorą ślinianki i język, na powierzchni którego ulokowane są liczne kubki smakowe.. Język ma za zadanie formowanie kęsów i przesuwanie ich w kierunku gardła i przełyku.

Gardło jest odcinkiem wspólnym dla dróg pokarmowych oraz oddechowych. Stanowi przedłużenie jamy ustnej oraz nosowej, a dalej przechodzi w przełyk i krtań. Przez gardło zmiażdżone zębami pożywienie przedostaje się do przełyku.

Przełyk jest rodzajem rury mięśniowo-błoniastej. Jego długość wynosi 25-30 cm. Zaczyna się na wysokości szóstego kręgu szyjnego, zaś kończy się na poziomie dziesiątego lub jedenastego kręgu piersiowego. Przełyk transportuje pożywienie do żołądka.

Czym jest układ pokarmowy i jak funkcjonuje?

Żołądek stanowi rodzaj worka, który ma możliwość rozciągania. Służy on do gromadzenia, przetwarzania oraz do wyjaławiania pożywienia. Wyściełany jest błoną śluzową, która posiada liczne gruczoły, wytwarzające soki żołądkowe. Ściany żołądka są zbudowane z mięśni gładkich, które przez kurczenie i rozkurczanie przemieszczają jedzenie i mieszają je z sokiem żołądkowym. Pokarm dzięki temu zamienia się w papkę, która – po kilku godzinach zalegania – przesuwana jest do jelita.

Jelito cienkie jest najdłuższym elementem przewodu pokarmowego. Jego długość wynosi 4-5 metrów. W jelicie cienkim błony śluzowe pokryte są kosmkami jelitowymi, w których znajdują się mikrokosmki. W tej części układu pokarmowego odbywa się trawienie pożywienia, a następnie wchłanianie składników odżywczych do limfy i krwi.

Z kolei w jelicie grubym niestrawione części pokarmu formowane są w kał. Następuje również wchłanianie wody, aminokwasów oraz witamin. Oprócz tego, w tej części układu pokarmowego rozmnażają się drobnoustroje, które produkują witaminę K oraz witaminę B12.

Ślinianki, wątroba i trzustka – gruczoły w układzie pokarmowym

Ślinianki są gruczołami ujścia w jamie ustnej. Produkują ślinę, posiadającą właściwości bakteriobójcze. Dzięki ślinie pokarm jest łatwiej połykany i przenoszony do dalszych etapów trawienia.

Wątroba jest największym gruczołem, znajdującym się po prawej części podżebrza. Wątroba pełni wiele funkcji, jak np. wydzielanie żółci, gromadzenie żelaza i niektórych witamin oraz neutralizowanie substancji trujących, takich jak alkohol czy środków farmakologicznych, czyli leków.

Natomiast trzustka znajduje się za żołądkiem i podstawową jej funkcją jest produkcja soku trzustkowego zawierającego enzymy trawiące białko oraz rozkładające kwasy nukleinowe i produkujące insulinę i glukagon, hormony odpowiedzialne za prawidłowy poziom cukru we krwi.

   Sprawdź naturalne produkty dla układu pokarmowego od Nature’s Sunshine!

Świadomy człowiek - świadomy wartości zdrowia i konieczności dbania o zdrowie. Preferuję profilaktykę. Jak to czynię? - świadomym uzupełnianiem codziennej diety najlepszymi suplementami. Niezależny dystrybutor produktów Nature's Sunshine. Zarówno ja, jak i moja cała Rodzina stosujemy suplementy i kosmetyki NSP regularnie.

2 Comments

  1. Visitor Rating: 5 Stars

  2. Visitor Rating: 5 Stars

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *