Nawodnienie - czym i jak się nawodnić w czasie upałów?

Nie będzie nic odkrywczego w stwierdzeniu, że człowiek składa się z wody w ok. 50-70% masy ciała, że woda jest niezbędna do życia, że trzeba regularnie pić wodę.

Nawodnienie organizmu odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym funkcjonowaniu.

Woda jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda jest niezbędna w procesach budowy, termoregulacji, trawienia i ochrony. Jej brak bardzo niekorzystnie wpływa na pracę wszystkich organów wewnętrznych, skóry oraz mózgu. W przypadku tego ostatniego utrata już 2% wody powoduje negatywny wpływ na funkcje poznawcze, pamięć, orientację oraz rozumienie. Człowiek bez pożywienia może przetrwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Brak wody jest szkodliwy już po 2-3 dniach.

Nawodnienie organizmu to nie tylko woda. To przede wszystkim sole mineralne i mikroelementy. Wypłukanie sodu i brak jego uzupełnienia doprowadza do odwodnienia hipotonicznego. Nie zawsze oznacza niedostateczna ilość wody. Odwodnienie izotoniczne charakteryzuje się utratą zarówno elektrolitów jak i wody z organizmu. Natomiast odwodnienie hipertoniczne związane jest z ujemnym bilansem wodnym w organizmie.

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?

Podstawowymi objawami odwodnienia są:

suchość w ustach – języka oraz śluzówek, pragnienie, zawroty głowy. W ostrym stanie odwodnienia dochodzi biegunka, wymioty, utrata przytomności, suchość skóry, zaburzenia rytmu serca.

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?

Prawidłowe nawyki,

dotyczące odpowiedniego nawodnienia, jako pierwsi przekazują nam rodzice. Nawyki rodziców kształtują nawyki młodzieży, a w przyszłości dorosłych. Badania wykazują, że ponad połowa dzieci na świecie wykazuje braki nawodnienia. Taki stan spowodowany jest nie tylko niewłaściwymi nawykami, ale również problemami środowiskowymi, takimi jak ograniczony dostęp do pitnej i czystej wody, brak edukacji i świadomości. Podobny odsetek młodzieży wykazuje niedostateczne nawodnienie.

Brak odpowiedniego nawodnienia

skutkuje obniżoną koncentracją, co z kolei wpływa negatywnie na funkcje poznawcze i proces uczenia się. Zwiększenie nawodnienie powodowało znaczne polepszenie czujności, koncentracji i funkcji poznawczych.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę?

U osób dorosłych zapotrzebowanie dzienne na wodę, przy umiarkowanej aktywności fizycznej oraz umiarkowanej temperaturze, wynosi 2 litry. Nie wlicza się w ten bilans wody z potraw i pokarmów stałych. Z przeprowadzonych badań wynika jednoznacznie, że dorośli w większości są niewłaściwie nawodnieni. Przyczyny takiego stanu są różne: ograniczone spożycie wody, spożywanie nadmiernej ilości napojów odwadniających (mocna herbata, kawa), współistnienie chorób, zwiększona aktywność fizyczna.

Negatywne skutki odwodnienia

Negatywne skutki pojawiają się przy ok. 3% utracie wody z organizmu.

 • Objawiają się w postaci nudności, bólów głowy, braku koncentracji, obniżeniu sprawności pamięci i kojarzenia. Doprowadza do dezorientacji, zaburzenia snu i innych funkcji życiowych. Badanie dowiodło, że kobiety charakteryzują się mniejszą tolerancją na odwodnienie niż mężczyźni.
 • Odwodnienie u osób starszych jest podstawową przyczyną hospitalizacji – ok. 50% pacjentów. U osób w podeszłym wieku utrata wody następuje z przyczyn naturalnych. Dodatkowo zmniejsza się pragnienie i łaknienie. Powodem tego często jest ograniczona sprawność lub niepełnosprawność.
 • Występowanie stanów chorobowych również negatywnie wpływa na stan nawodnienia organizmu u osób starszych. Przyjmowanie leków o działaniu natriuretycznym również powoduje znaczne ubytki płynów w organizmie.
 • Odwodnienie u osób starszych upośledza procesy fizjologiczne, procesy myślowe (pamięć, koncentracja, orientacja, kojarzenie), wzrok, równowagę, skórę, samopoczucie (zawroty głowy, bóle głowy). Badania wykazały, że takie stany powoduje już lekkie i umiarkowane odwodnienie.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wodę?

Kto jest narażony na zwiększone ryzyko odwodnienia?

W grupie zwiększonego ryzyka odwodnienia – oprócz małych dzieci i osób starszych – są sportowcy i osoby ponadprzeciętnie aktywne fizycznie. W tej grupie utrata wody zachodzi przede wszystkim w procesie termoregulacji oraz procesach regeneracyjnych po przebytym treningu czy zwiększonym wydatku energetycznym.

Na prawidłowe nawodnienie ma wpływ jakość przyjmowanych płynów i sposób ich przyjmowania. Jednorazowe wypicie dużej ilości płynu nie wpływa znacząco na nawodnienie. Woda powinna być przyjmowana często, w małych porcjach. Uczucie pragnienia jest już pierwsza oznaka odwodnienia.

Jakie napoje pić, aby utrzymać odpowiedni stan nawodnienia organizmu?

Woda pozbawiona mikroelementów i soli mineralnych nie jest właściwym napojem.

Należy wybierać wody lekko mineralizowane, z niską zawartością sodu. Najlepiej wchłania się woda o pH powyżej 7,5 – łatwiej przenika do komórek i lepiej dotlenia. Prawidłowo nawadniają napoje izotoniczne, napary ziołowe (mięta, melisa), owoce, które zawierają również mikroelementy.

Najważniejsze z nich to elektrolity. Stanowią niezbędny składnik prawidłowej pracy serca, mózgu,
organów wewnętrznych oraz skóry. Utrzymują prawidłowe napięcie błon komórkowych,
uczestniczących w przekazach impulsów nerwowych.

Poniższa tabela przedstawia podstawowe elektrolity oraz ich zadania.

ELEKTROLITZADANIA
SódPodstawowy składnik osocza
Reguluje ciśnienie tętnicze krwi
Reguluje objętość płynów w organizmie
Odpowiada za równowagę osmotyczną
Łącznie z potasem reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową
Łącznie z potasem odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych
PotasZmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych
Reguluje poziom pH
Odpowiada za regulację poziomu wody w organizmie
Odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów
Odpowiada za skurcz mięśni
WapńGłówny budulec kości i zębów
Odpowiada za krzepliwość krwi
Regulowany jest przez tarczycę i gruczoły przytarczyczne
MagnezŁącznie z wapniem stanowi budulec kości i zębów
Współuczestniczy w krzepliwości krwi
Współuczestniczy w skurczu mięśni
Katalizator dla wielu enzymów
Współuczestniczy w procesach termoregulacji
Współuczestniczy w regulacji ciśnienia krwi
Jony chlorkowe i fosforanoweJony o ujemnym ładunku:
Uczestniczą w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej
Uczestniczą w regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej
Regulują gospodarkę jonów sodu

Podstawową przyczyną zaburzeń w gospodarce elektrolitowej jest niewłaściwa dieta i odwodnienie. Skutki zaburzeń w tejże gospodarce – w skrajnych przypadkach – mogą doprowadzić do zagrożenia życia lub wystąpienia poważnych chorób.

Jakie napoje pić, aby utrzymać odpowiedni stan nawodnienia organizmu?

Prawidłowe nawodnienie to zdrowie fizyczne i psychiczne!

Prawidłowe nawodnienie to nie tylko zdrowie psychiczne i fizyczne. To również piękny wygląd. Nasza skóra jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. To nasz największy narząd. Jest filtrem, ochroną i ozdobą. Pierwszą oznaką suchości skóry jest odczuwalny stan jej napięcia, swędzenie, podrażnienie. Wiele stanów chorobowych ma niekorzystny wpływ na skórę: cukrzyca, łuszczyce, trądzik, alergie, egzemy, zaburzenia tarczycy.

Dbałość o skórę nie jest jedynie wizualna fanaberią ale oznaką zdrowia.

Nawilżanie skóry, a nawodnienie organizmu.

Nawilżanie odbywa się od wewnątrz i od zewnątrz. Stosowanie odpowiedniej diety i nawadnianie organizmy oraz właściwa pielęgnacja to podstawa dbałości o naszą tarczę ochronną, jaką jest skóra. Odpowiednie nawadnianie ma zachować wilgoć w skórze i zapewnić prawidłową termoregulację oraz zapobiegać nadmiernej utracie wody. Elastyczność i gęstość skóry chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Do zewnętrznej pielęgnacji skóry odpowiedniejsza jest woda o odczynie pH kwaśnym – poniżej 7. Wykazuje właściwości antyseptyczne. Wskazana jest do przemywania i odkażania ran, pielęgnacji zmian ropnych.

Prawidłowe nawodnienie to zdrowie fizyczne i psychiczne!
Prawidłowe nawodnienie to zdrowie fizyczne i psychiczne!

Literatura źródłowa:

 • Wpływ odwodnienia organizmu na funkcje poznawcze; Klaudia Wiśniewska, Katarzyna
  Okręglicka , w: Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2021, Tom 27, Nr 4, 372-378;
  www.monz.pl; dostęp: 28-06-2022 r.
 • Zapotrzebowanie na wodę i ocena jej pobrania wśród osób starszych, Magdalena Skotnicka,
  Dominika Rohde, Filip Kłobukowski; w: Żywienie a środowisko, pod red. M. Podgórskiej,
  Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk, 2016, 38-50; dostęp: 28-06-2022 r.
 • Nawadnienie osób aktywnych fizycznie i sportowców w okresie letnim; Bartosz Kantorski; w:
  ABC Prawidłowego Żywienia; e-forum.pl; 74-48; dostęp: 28-06-2022 r.
 • Nawodnienie i nawilżenie. Podstawa zdrowej skóry; Barbara Mietkowska, MedExpressPL;
  dostęp: 28-06-2022 r.
 • Elektrolity – jaką rolę pełnią w organizmie i jak objawia się ich niedobór?, Marta Pietroń;
  doz.pl/czytelnia; dostęp: 28-06-2022 r.

Preparaty wspomagające nawodnienie (dostępne w naszym sklepie internetowym):

Sok aloesowy

Complex witamin i minerałów

Gentle move

Collagen

Magnesium

SmartMeal

Wapń plus witamina D

Świadomy człowiek - świadomy wartości zdrowia i konieczności dbania o zdrowie. Preferuję profilaktykę. Jak to czynię? - świadomym uzupełnianiem codziennej diety najlepszymi suplementami. Niezależny dystrybutor produktów Nature's Sunshine. Zarówno ja, jak i moja cała Rodzina stosujemy suplementy i kosmetyki NSP regularnie.

One Comment

 1. Thank you for the informative post. It was rather entertaining. It appears that you have progressed to a much more agreeable level.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *