Opublikowano w

Choroby i problemy układu nerwowego w podeszłym wieku

Czym jest Choroba Parkinsona?

Postępujący proces zwyrodnienia komórek nerwowych. W większości chorób neurodegeneracyjnych proces ten zachodzi bardzo wolno: trwa miesiące, a nawet lata. W tym czasie komórki nerwowe są już uszkodzone i działają nieprawidłowo.

Nazwa tej choroby pochodzi od londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał w 1817 roku symptomy tego schorzenia. Parkinson jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego przejawiającą się spowolnieniem ruchowym, drżenie kończyn i sztywnością mięśni.

   Sprawdź naturalne produkty dla układu nerwowego od Nature’s Sunshine!

Choroba ta częściej dosięga mężczyzn, niż kobiety, a średni wiek chorych na Parkinsona to 58 lat, ale zdarzają się też przypadki zachorowań nawet przed 40. rokiem życia. Częstość występowania w Europie, u osób powyżej 60. roku życia oceniana jest na ok. 1,6%.

Przyjmuje się, że na schorzenie cierpi ok. 0,1 – 0,2% ludności świata. W ciągu jednego roku zapada na nią 10 do 20 osób na każde 100 tysięcy osób. Ocenia się, że w Polsce jest ok. 60-80 tysięcy chorych z chorobą Parkinsona, a co roku przybywa ok. 4-8 tys. nowych przypadków tej choroby.

Stale rosnąca liczba osób w starszym wieku, a więc starzenie się społeczeństw, w przyszłości nieuchronnie doprowadzi do zwiększenia się liczby osób z chorobą Parkinsona.

demencja, choroby osób starszych, choroby układu nerwowego

Jak rozpoznać demencję starczą?

Pierwsze objawy demencji to apatia, osłabienie organizmu, brak zapału do pracy, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności i złe samopoczucie. Im wcześniej uda się je zauważyć, tym łatwiej będzie zatrzymać rozwój choroby. Sprawdź jak zapobiegać rozwojowi demencji. Starcze otępienie, czyli demencja, może się pojawić nawet w młodszym wieku.

Pierwsze objawy choroby to zwykle osłabiona pamięć. Bliscy seniora najczęściej lekceważą problem, ponieważ uważają, że to tylko skutek starzenia się organizmu. Chory ze szczegółami pamięta, co wydarzyło się kilkanaście lat temu, ale nie wie, co działo się poprzedniego dnia.

W podobny sposób może się zaczynać choroba Alzheimera. Granica między tymi schorzeniami jest niezwykle delikatna, chociaż w chorobie Alzheimera występują też trudności z wymową słów.

Na temat choroby alzheimera

Występuje u ludzi w podeszłym wieku. Pojawiają się wtedy u nich zakłócenia w przewodzeniu impulsów nerwowych, ale również dochodzi do obumierania komórek nerwowych. Jest to powodem zaników pamięci i problemów z przyswajaniem nowych informacji. Choroba Alzheimera dotyka ok. 14 mln ludzi na świecie. W Polsce – ok. 250 tys. Za 50 lat te liczby się podwoją.

Nature’s Sunshine jest silnie zaangażowana w uzyskiwanie wymiernej poprawy zdrowia i samopoczucia w długim terminie!

   Sprawdź naturalne produkty dla układu nerwowego od Nature’s Sunshine!

Świadomy człowiek - świadomy wartości zdrowia i konieczności dbania o zdrowie. Preferuję profilaktykę. Jak to czynię? - świadomym uzupełnianiem codziennej diety najlepszymi suplementami. Niezależny dystrybutor produktów Nature's Sunshine. Zarówno ja, jak i moja cała Rodzina stosujemy suplementy i kosmetyki NSP regularnie.

0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *