Opublikowano w

Układ nerwowy – jak poprawić jego pracę, by uniknąć chorób?

Układ nerwowy reguluje wszystkie funkcje i procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Wpływa zarówno na ich przygotowanie, jak i wykonywanie. Na co dzień, do układu nerwowego dociera stymulacja sensoryczna, przekazywana przez neurony.

   Sprawdź naturalne produkty dla układu nerwowego od Nature’s Sunshine!

Jak działa układ nerwowy?

Komórki nerwowe przesyłają impulsy elektryczne, tym samym zbierając informacje z całego ciała. Układ nerwowy to centrum systemu sterowania. Jak wysiada centralka – nic nie działa prawidłowo

Uczenie się kojarzymy ze szkołą. Proces uczenia się dotyczy jednak wszelkich czynności, jakie nabywa człowiek w trakcie swojego życia: przyswajanie codziennych wiadomości, uczenie się obsługi nowych urządzeń, poznawanie nowych dróg np. w trakcie objazdów, przygotowywanie nowych potraw. Jest to codzienne funkcjonowanie człowieka.

Czy sen jest ważny dla higieny układu nerwowego?

Choroby układu nerwowego mogą wynikać ze stresu i zbyt małej ilości snu. Profilaktyka chorób układu nerwowego opiera się między innymi na ćwiczeniach relaksacyjnych i odpowiedniej diecie. Dla utrzymania higieny układu nerwowego kluczowy jest zdrowy sen. Powinien być nieprzerywany i trwać w przypadku osób dorosłych od 7 do 8 godzin na dobę. Bardzo ważne jest także zachowanie prawidłowego rytmu dobowego, czyli spanie w nocy, pracowanie w dzień.

Układ nerwowy - jak poprawić jego pracę, by uniknąć chorób?

Aby sen sprzyjał higienie układu nerwowego, warto zadbać o jego jakość.

  1. wietrząc sypialnię przed pójściem do łóżka,
  2. minimalizując hałas z zewnątrz,
  3. powstrzymując się od jedzenia ciężkostrawnych posiłków na kolację.

Ważne jest, żeby przed snem się wyciszyć.

Jak odpowiednio odżywiać układ nerwowy?

Każdego dnia mózg wykorzystuje 20% tlenu, który wdychamy oraz 20% składników odżywczych. Pojęcie dieta mózgu oznacza więc: MYŚLISZ TYM CO JESZ!

Bez odpowiedniego paliwa dla mózgu neurony będą słabo przewodziły impulsy nerwowe, spowolnione będzie wydzielanie neuroprzekaźników, a szybkość uczenia się i postrzegania spadnie ze względu na braki odpowiednich aminokwasów.

Najważniejsze witaminy dla układu nerwowego

Niezastąpiona B-kompleks – wspierają pracę układu nerwowego. Witamina B1, czyli tiamina obecna m.in. w wieprzowinie i pistacjach wzmaga czynność acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zapamiętywanie i koncentrację. Zapobiega uczuciu chronicznego zmęczenia, a także zapaleniu nerwów. Witamina B2 nazywana także ryboflawiną zabezpiecza przed zapaleniem błon śluzowych i uciążliwymi migrenami.

Chyba najważniejszą dla układu nerwowego witaminą z grupy B jest pirydoksyna – witamina B6. Uczestniczy ona w syntezie serotoniny, powszechnie znanej jako „hormon szczęścia”. Przyczynia się do regulacji pracy układu nerwowego, a jej brak w poważnych przypadkach może doprowadzić do zaburzeń psychicznych i padaczkowych.

Nie do przecenienia jest także rola witaminy B12, która pomaga ochraniać komórki nerwowe. Jej brak w skrajnych przypadkach odpowiada za anemię złośliwą.

Układ nerwowy - jak poprawić jego pracę, by uniknąć chorób?

Co pomoże w pracy układu nerwowego?

Nie mniej ważne dla naszego mózgu są aminokwasy, gdyż właśnie dzięki nim powstają neuroprzekaźniki, które przenoszą informacje między neuronami. Aminokwasy to związki chemiczne, które stanowią budulec naszego organizmu. Wchodzą w skład białek, odpowiadają za gospodarkę hormonalną, wspomagają regenerację komórek, biorą udział w metabolizmie węglowodanów oraz tłuszczów. Aminokwasy mogą się ze sobą i łączyć i tworzyć bardzo rozbudowane i skomplikowane łańcuchy.

Kolejnym istotnym elementem diety wzmacniającej nerwy są kwasy omega-3. Poprawiają ukrwienie mózgu.

Nie należy zapominać o minerałach. Najważniejszym z nich jest magnez, który transportuje glukozę do mózgu i bierze udział w przesyle impulsów nerwowych. Udowodniono, że jego niedobór wiąże się z obniżeniem sprawności intelektualnej, pogorszeniem nastroju oraz depresją. Minerał ten odpowiada także za dobrą kondycję mięśni, gdyż reguluje ich napięcie i zapobiega skurczom. W sytuacjach stresowych jest on wytrącany.

Czy suplementy dla układu nerwowego są nam potrzebne?

Powyższe przykłady pokazują, iż dieta na mocne nerwy powinna obfitować m.in. w mięsa, nabiał i zboża. Niestety, mimo chęci, nie zawsze jesteśmy w stanie odżywiać się zgodnie z zaleceniami dietetyków. Na przeszkodzie stoją chociażby choroby (nietolerancja glutenu – celiakia), brak dostępu do wysokojakościowych produktów, czy względy ideologiczne (wegetarianizm, weganizm).

Dlatego należy te ważne dla życia składniki suplementować.

   Sprawdź naturalne produkty dla układu nerwowego od Nature’s Sunshine!

Świadomy człowiek - świadomy wartości zdrowia i konieczności dbania o zdrowie. Preferuję profilaktykę. Jak to czynię? - świadomym uzupełnianiem codziennej diety najlepszymi suplementami. Niezależny dystrybutor produktów Nature's Sunshine. Zarówno ja, jak i moja cała Rodzina stosujemy suplementy i kosmetyki NSP regularnie.

0 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *